BİYOGRAFİ YAYINLAR KONGRE VE KURSLAR İLETİŞİM ANASAYFA
 
 

SİNÜZİT

Burun çevresindeki sinüslerin iltihabına sinüzit adı verilir. Kemik içi boşluklar olan sinüsler'deki salgı/mukus ve akım/drenaj bozukluğu patolojiyi açıklar. Akut veya kronik seyirli olabilir. 

AKUT SİNÜZİT
Akut sinüzit 'e bakteriler neden olur, çoğunlukla burun iltihabını (rinit) takiben gelişir. Araştırmalar, 200 soğuk algınlığından birinin sinüzit ile sonuçlandığını ortaya koymaktadır. Ateş, burun çevresinde hissedilen şiddetli baş ağrısı, burun tıkanıklığı, dikkati toplayamama, halsizlik vb. şikayetler vardır. Geniz arkasına akıntı da olabilir. Tedavi'de burun içinin yıkanması için serum fizyolojik (%o de 9 'luk tuzlu su) uygulaması, antibiyotikler, burun açıcı ilaçlar/burun damlaları, su buharı, sıcak uygulama kullanılır.

KRONİK SİNÜZİT
Kronik sinüzit' te ise, olaya eşlik eden allerji, burun etleri (polip), kemik/kıkırdak eğrilik  vb. rahatsızlıklar vardır. Geniz arkasına akıntı, baş ağrısı, ağız kokusu, dikkatsizlik, burun tıkanıklığı gibi şikayetler ile sık olarak karşılaşılır. 3 aydan uzun süren sinüzit sorunları kronik hale gelmiş kabul edilir. Tedavide ilaç tedavisi denense de, çoğu zaman endoskopik olarak planlanan cerrahi tedavi gündeme gelir

Tasarım - Indexmedya