BİYOGRAFİ YAYINLAR KONGRE VE KURSLAR İLETİŞİM ANASAYFA
 
 

ORTA KULAK İLTİHABI

Birçok klinik araştırma, Anne ve Babaların, çocuklarını Kulak Burun Boğaz hast. uzmanına götürme nedeninin en sık bu rahatsızlık olduğunu vurgulamaktadır. Virus veya bakterilerin neden olduğu akut (kısa süreli)orta kulak iltihabında kulak ağrısı, ateş kulak da dolgunluk, kulak zarında delinme ve iltihabın dışarıya akması gibi şikayetler bulunur. Anatomi ve geçirilen sık üst solunum yolları enfeksiyonu nedeni ile cocukluk çağı döneminde sık görülür. Araştırmalar, 7 yaş öncesi her çocuğun en az bir kere Orta kulak iltihabı geçirdiğini ortaya koymaktadır. Allerji  ve/veya ortam’da sigara içilmesi ile orta kulak iltihabı geçirme sıklığı artar. Sık orta kulak iltihabı geçiren çocuklarda ayrıca geniz eti gibi nedenler akla gelmelidir. 

Tedavi’de antibiyotikler, ağrı kesici ilaçlar,burun açıcı, öztaki borusu’nun havalanmasını sağlayıcı spreyler, ilaçlar kullanılır. Küçük cocuklarda, şiddetli ağrı ve ateşvarlığında kulak zarını delme işlemi gecikmeksizin yapılmalıdır. Bu işlem yapılmaz ise, mastoidit, menenjit vb. komplikasyonlar gelişme ihtimali daha fazladır. 

İltihabi olmayan yapışkan bir sıvı birikiminin neden olduğu orta kulak sorunu ise Seröz Otit olarak adlandırılır. Tedavisinde öncelikle ilaçlar denenir, değişiklik olmaz ise genel anestezi altında kulak zarı üzerine havalandırma tüpleri yerleştirilir. 

KRONİK ORTA KULAK İLTİHABI
Kulak zarındaki deliğin kalıcı olması, enfeksiyonun zaman zaman alevlenmesi ya da kolesteatom adı verilen bir çeşit deri tümörü (dış kulak yolu cildinin orta kulağa erişerek kitle oluşturması)'nün orta kulak'da zedelenme oluşturması gibi olumsuzluklar;
-İletim tipi işitme azlığı 
-Kulak akıntısı (bazen kötü kokulu)
-Baş dönmesi
-Kulak ağrısı
gibi sorunları ortaya çıkarır. 

ORTA KULAK İLTİHABI VE CERRAHİ
Enfeksiyonun ortadan kaldırılması ve/veya işitme'nin tekrar kazanılması için orta kulak ameliyatları planlanabilir. Kulak zarındaki (genellikle komşu bölgeden alınan bir kas zarı kullanarak) deliğin kapatılması en sık gerçekleştirilen ameliyat'tır. Burun içinde kronik rahatsızlık yapan burun kemik eğriliği, allerji, burun eti, kronik sinüzit var ise, bu durumun ilk olarak tedavi edilmesi, havalanması daha düzgün bir orta kulak boşluğu sağlar, yapılacak orta kulak ameliyatının başarısını arttırır. 

Bilgisayarlı tomografi/Odiyolojik incelemeler uzman doktora yol gösterir. Genel anestezi altında yapılacak bu ameliyatlar, nadiren acil olarak da düşünülür. Kulak arkası kemikde şiddetli enfeksiyon, şiddetli başdönmesi, çok kötü kokulu akıntı, yüz felci, beyin absesi vb. sorunlar acil ameliyatı gerektirir.

Tasarım - Indexmedya