BİYOGRAFİ YAYINLAR KONGRE VE KURSLAR İLETİŞİM ANASAYFA
 

ANATOMİ / FİZYOLOJİ

Kulak anatomik olarak;

  • Kulak kepçesi

  • Dış kulak yolu

  • Orta kulak 

  • İç kulak'dan oluşur.

KULAK KEPÇESİ:  
Büyük bölümü elastik kıkırdak'dan oluşan, girintili çıkıntılı yapıdır, 5-10 db kadar ses dalgalarını toplama faydası vardır.   

DIŞ KULAK YOLU(DKY)
Kulak kepçesi girişinden kulak zarına kadar olan bölümdür(Resim; external auditory canal=DKY).

ORTA KULAK:       
Kulak zarı(Resim; eardrum) arkasındaki bölümdür. Mastoid kemik içindeki havalı hücrelere doğru genişleme gösterir, öztaki borusu(eustachian tube)ile de burun-geniz bölgesi ile bağlantısı bulunur. Kemikçikler (Resim; malleus, incus ve stapes=çekiç, örs ve üzengi), kulak zarına çarpan ses dalgasını iç kulak sıvılarına yönlendirir.

İÇ KULAK:              
Orta kulak dan ses iletimini sağlayan Oval pencere ve Yuvarlak pencere olarak adlandırılan anatomik yapılardan başlayıp iç kulak yolu çıkışındaki denge ve işitme sinirlerine kadar olan bölümdür. Salyangoz (Cochlea), yarım daire kanalları ve iç kulak yolundan oluşur.

İşitme fizyolojisi: Ses dalgaları, kulak kepçesinin de yardımı ile toplanarak dış kulak yolu aracılığı ile kulak zarı üzerine gönderilir. Kulak zarının titreşimi ile orta kulak kemikçiklerine ve iç kulak sıvısına erişen dalgalar, koklea denilen salyangoz içindeki korti organında bulunan tüylü hücrelerde uyarı potansiyeli oluşturur. Buradan başlayan işitme sinirleri iç kulak yolu aracılığı ile orta kafa çukurunda, beyin'in işitme ile ilgili bölümüne ulaşır.

 

Tasarım - Indexmedya