BİYOGRAFİ YAYINLAR KONGRE VE KURSLAR İLETİŞİM ANASAYFA
 
 

GIRTLAK VE BOĞAZ KANSERİ

GIRTLAK KANSERİ
Ses telleri üzerinde, üst bölümde veya alt bölümde gelişebilen kötü huylu tümördür. Erkeklerde çok daha fazla görülür. Ses kısıklığı, nefes almada güçlük, boğazdan kan gelmesi, boyunda kitle hastalardaki ilk rahatsızlıklardır. Uzun süren -2 haftadan fazla- ses kısıklığında (özellikle sigara, alkol alışkanlığı olan, kötü ağız hijyeni olan hastalarda) her zaman için gırtlak kanseri olasılığı akla gelmeli, Kulak Burun Boğaz hast. uzmanı, gırtlak-yutak-boyun bölgesi muayenesini dikkatlice yapmalıdır. İleri yaştaki hastalarda yemek borusu vb. yapılar da kontrol edilmelidir. Lokal anestezi ile yapılacak muayenede biyopsi gerekebilir.

Tedavi, tümörün evresine, gırtlkadaki yerine göre değişir. Boyundaki lenf bezlerinin tutlumu da tedaviyi değiştirir. Genel yaklaşım Cerrahi tedavi (ve sonrasında patolojik sonuca göre radyoterapi eklenebilir) şeklindedir. Ses tellerinin bir bölümü, gırtlağın bir bölümü veya tamamı alındıktan sonra hasta bir süre nefes borusuna açılan bir delikden nefes alır, günlük yaşantısını devam ettirir. Tüm gırtlağı alınmış hastalarda bu delik kalıcıdır. Konuşma, yemek borusu ile yutulan havanın titreşimi (ki terapi ile mümkündür) ile yapılabilir. Ya da var olan delik ile yemek borusu arasına yerleştirilen ses protezleri ile anlaşılabilir bir konuşma ortaya konulabilir. İlk muayenesinde boyun lenf bezlerinde sorunu olmayan hastalarda uzun süre sağ kalım oranı yüksekdir. 

BOĞAZ KANSERİ
Boğaz 'da yutak bölgesinden (ağız arka duvarı ya da daha aşağı bölgeler) kaynaklanan kötü huylu tümörlerdir. Yutma güçlüğü ve /veya boyunda kitle, boğazdan kan gelmesi gibi şikayet ve bulgular vardır. Biyopsi ve MR gibi radyolojik incelemeler tümör'e uygulanacak cerrahi ve /veya radyoterapi konusunda aydınlatıcıdır

Tasarım - Indexmedya