BİYOGRAFİ YAYINLAR KONGRE VE KURSLAR İLETİŞİM ANASAYFA
 
 

BURUN ŞEKİL BOZUKLUKLARI (BURUN ESTETİĞİ)

Doğuştan ya da çarpma, düşme vb. nedenler ile ortaya çıkan burun şekil bozuklukları, bazı insanlar için estetik açıdan büyük sorun oluşturur. Bazen, burun tıkanıklığı da estetik sorun ile birliktedir. Kulak Burun Boğaz hast. uzmanına burun estetik sorunu ile başvuran birçok hastada, burun içinde de anatomik sorun (kemik/kıkırdak eğrilik/konka büyüklüğü vb.) vardır ve burun tıkanıklığı hasta için rahatsızlık vericidir. 

Hastalar, genellikle burun içi ve dışındaki sorunun birlikte düzeltilmesini tercih ederler. Burun boyutunun küçültülmesi veya büyütülmesi, burun ucu veya burun sırtının değiştirilmesi, yukarıya kaldırılması, burunun geriye çekilmesi, burun deliklerinin daraltılması gibi işlemler; genellikle Rinoplasti denilen estetik burun ameliyatında gerçekleştirilen metodlardır. 

Burun içi/dışına yapılacak her türlü cerrahi işlem için uygun eğitim, KBB hast. branşında edinilir. Bu nedenle, KBB hast. veya Plastik cerrahi tıp dalları eğitimi almış uzmanların burun estetiği cerrahisi gerçekleştirmeleri söz konusu ise de, özellikle burun içinde bir cerrahi işlem gerekiyor ise, KBB hast. uzmanı bir cerrahın burun deformitesinin düzeltilmesinde hastalar tarafından tercih edilmesi daha uygun olacaktır. 

Günümüzde rinoplasti ameliyatı tümüyle genel anestezi altında yapılmaktadır. Genel anestezi hasta ve doktora sayısız yarar sağlamaktadır. Cerrahın düşünerek, sabırla yapması gereken bu ameliyat, genel anestezi altında 1.5-3 saat kadar sürmektedir.

Son yıllarda, burun dış şekil bozukluğu için açık teknik denilen cerrahi yaklaşım (AÇIK TEKNİK RİNOPLASTİ) sık olarak kullanılmaktadır. Kolumella olarak adlandırılan, her iki burun deliğini dıştan ayıran bölgeye yapılan uygun bir kesi ile tüm burun sırtının kaldırılır, kemik-kıkırdak yapılar ortaya konularak gerekli değişiklikler yapılır ve kesi tekrar cerrahi özen gösterilerek dikilir.
Bu tekniğin avantajı, burun deformitelerine rahat bir şekilde hakim olma ve ameliyat sonundaki son burun şeklinin daha doğru belirlenebilmesidir. 

Burun ameliyatına bağlı riskler:

  • Anestezi ile ilgili sorunlar

  • Kanama

  • Enfeksiyon

  • Burun deformiteleri (burun sırtı veya burun ucuna bağlı)

  • Burun içindeki sorunlar (koku kaybı, tıkanıklık vb.)

  • Cilt sorunları olabilir

Bu riskler (sigara/alkol kullanmayan erişkinlerde, ailesinde belirgin bir sağlık sorunu olmayan kişilerde nadir'dir) ile karşılaşma oranı çok düşükdür. Operasyon öncesi iyi hazırlığı yapılmış bir hasta için, komplikasyon dediğimiz istenmeyen bir durumla karşılaşma nadiren olacaktır. Yine de, hastaların bu ameliyat öncesinde doktorları tarafından ayrıntılı şekilde bilgilendirilmeleri gerekir

 

Tasarım - Indexmedya